راه های ارتباطی برای تعیین وقت مشاوره

09199100315  -  02126473180

saeed ghiasvand konkoor slide

برای قبولی در کنکور چگونه مطالعه كنيم؟ (روش مطالعه)

مقدمه و خلاصه و نتايجي كه در اول يا آخر فصل يا كتاب مي‌آيد مطالعه كنيد؛ معمولاً نويسندگان اهم مطالب خود را در مقدمه و نتيجه‌گيري‌هاي آخر و يا اول فصل يا كتاب مي‌آورند. اين كار نيز بايد در زمان كوتاهي انجام بگيرد. با اجراي اين روش در حقيقت كتاب را براي دومين بار مرور مي‌نماييد. 

 "ما عادت نموده‌ايم كتاب را برداريم و آن را از اول تا آخر،كلمه به كلمه و به دقت و با صرف انرژي زياد بخوانيم، ولي اين روش،درست نيست.!!!"

- قبل از اينكه كتاب یا موضوع خاصي را مطالعه كنيد اطلاعات پيشين خود را دربارة موضوع مطالعه، در ذهن خود مرور نماييد؛ سپس سؤالاتي را دربارة موضوع مطالعه، با خويشتن مطرح نماييد، بعداً كتاب را برداريد و فهرست، عناوين فصل‌ها و عناوين فرعي را نگاه كنيد و به تصاوير، نمودارها و جدول‌هاي كتاب بنگريد؛ به طور كلي، يك بار كتاب را از اول تا آخر ورق بزنيد و صفحات كتاب را ببينيد؛ البته اين كارها بايستي در عرض چندين دقيقه انجام بگيرد و نبايد وقت زيادي را براي اين كارها صرف كنيد. با اين روش در حقيقت شما يك بار كتاب را مرور مي‌كنيد.

 

016 motalee


- بعد از كارهاي فوق‌الذكر، مقدمه و خلاصه و نتايجي كه در اول يا آخر فصل يا كتاب مي‌آيد مطالعه كنيد؛ معمولاً نويسندگان اهم مطالب خود را در مقدمه و نتيجه‌گيري‌هاي آخر و يا اول فصل يا كتاب مي‌آورند. اين كار نيز بايد در زمان كوتاهي انجام بگيرد. با اجراي اين روش در حقيقت كتاب را براي دومين بار مرور مي‌نماييد. سپس، نوبت به مطالعة متن مي‌رسد؛ هنگاميكه متن كتاب را مطالعه مي‌كنيد قسمت‌هاي مهم و نيز آن قسمت‌هايي را كه هنوز از فهم آن عاجز هستيد علامت‌گذاري نماييد؛ توجه داشته باشيد كه فعلاً خود را درگير قسمت هاي دشوار كتاب نكنيد و مطالعة متن را ادامه دهيد.

- بعد از مطالعة متن، نوبت بازخواني است؛ در اين مرحله شما روي مطالب مهم و نيز ژرف مطالعه نموده و آنها را به راحتي – طوري كه قبلاً تصورش را هم نمي‌كرديد – درخواهيد يافت. بعد از اينكه مطمئن شديد كتاب يا فصل يا هر بخشي از كتاب را فهميده‌ايد كتاب را ببنديد و بعد از ده دقيقه كتاب را برداشته و مطالب خوانده شده را در عرض پنج دقيقه مرور نماييد؛ حتماً توجه نماييد كه مرور مطالب نبايد بيشتر از چند دقيقه طول بكشد؛ دوباره بعد از يك روز، بعد از يك هفته، بعد از يك ماه، بعد از چهار ماه مطالب خوانده شده را در عرض پنج دقيقه مرور نماييد. باز هم تأكيد مي‌نمايم كه مرورها نبايد طولاني باشند؛ بعد از بازخواني و مرور مطالب، به همان ترتيبي كه گفته شد، هر وقت كه لازم دانستيد مرورهاي چند دقيقه‌اي را اجرا كنيد. اگر احساس مي كنيد كه قسمت‌هايي از كتاب را بايد عميق‌تر مطالعه نمائيد به اوقاتي غير از اين مرورهاي چند دقيقه‌اي موكول كنيد.


- از اصل «برگشت» استفاده كنيد؛ اصل برگشت چيست؟

- اصل برگشت، آن است كه شما هر وقت كتاب را براي مطالعه برداشتيد، مطالب و موضوعاتي را كه در روزهاي گذشته مطالعه نموده‌ايد در عرض چند دقيقه مرور نماييد؛ البته به شرط آنكه مرور شما بيش از چند دقيقه طول نكشد والا وقت شما تلف خواهد شد؛ اگر احساس مي‌كنيد مرور عميق‌تري نياز است به اوقاتي غير از اين برگشت‌ها موكول نماييد.

سعید غیاثوند | مشاور و برنامه ریز کنکور

موفق باشيد

راه های ارتباطی با سعید غیاثوند

locationآدرس آموزشکاه : تهران، رسالت، خیابان هنگام، نرسیده به فرجام، ساختمان عتیق، پلاک ۳۹، واحد ۱۳
mobileموبایل : 09199100315 تعیین وقت
phoneشماره تلفن : 02126473180
instaاینستاگرام: saeed-ghiasvand-konkoor

حاضرین در سایت

ما 46 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار سایت

کاربران
4
مطالب
36
نمایش تعداد مطالب
1004

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای سعید غیاثوند محفوظ می باشد | طراح سایت ابراهیم پور