راه های ارتباطی برای تعیین وقت مشاوره

09199100315  -  02126473180

saeed ghiasvand konkoor slide

بايد بدانيم چه قدر توانايي و قدرت مطالعه داريم؟

 براي همه ما پيش آمده كه فكر كنيم مي‌توانيم چند تا كار( مثلاً مطالعه‌ 3 تا درس) را در يك روز انجام دهيم. از قبل هم برنامه‌ مي‌گذاريم كه من امروز 6 ساعت مطالعه مي‌كنم. اما وقتي شب شده است، ديده‌ايم چند تا از كارها روي دستمان مانده است. در حالی که اگر بدانیم در ان روزتوانایی خواندن درس را داریم.

راستش را بخواهي، اگر كسي به من بگويد مطالعه كن، دو تا سؤال كلي از همان ابتدا در ذهنم شكل مي‌گيرد: چه جوري؟ چه قدر؟ حالا ما در ابتدای کار مي‌خواهيم يك مقدار راجع به سوال دوم(يعني چه قدر؟) صحبت كنيم، بعداً به چه جوريش هم مي‌رسيم.

براي همه‌ي ما پيش آمده است كه فكر كنيم مي‌توانيم چند تا كار (مثلاً مطالعه‌ي سه تا درس) را در يك روز انجام دهيم. از قبل هم برنامه‌ مي‌گذاريم كه من امروز 6 ساعت مطالعه مي‌كنم. اما وقتي شب شده است، ديده‌ايم چند تا از كارها روي دستمان مانده است. در حالي كه اگر بدانيم در آن روز با توجه به مطالعات قبلي مان، فقط قدرت و توانايي خواندن دو تا از آن درس‌ها را داريم، آن هم دقيقاً به مقدار فلان صفحه - ساعت، هم تصميم بهتري مي‌گيريم و هم انتظارمان از خودمان معقول‌تر مي‌شود و طبعاً نتيجه‌ي رضايت بخش‌تري از برنامه‌ريزي‌هاي بعدي مان خواهيم گرفت. از طرفي با فهميدن اندازه‌ي اين توانايي، مي‌توانيم خيلي راحت بگوييم كه ما در اين يك ماهي كه پيش رو داريم، فلان مباحث را ، از فلان كتاب‌ها، مي‌توانيم خوب و مفصل بخوانيم. آن وقت مي‌شود روي حرفمان حساب كرد، چرا كه ادعايمان براساس دليل و مدرك است و توانايي مان را هم شناخته‌ايم. اين كه هر كس بتواند روي مقدار كاري كه در آينده انجام خواهد داد، حساب كند در آمادگي براي كنكور بسيار مهم است. چرا كه هر داوطلبي بايد در مدت 8 يا 9 ماه تمام كتاب ها و منابع كنكور را بخواند و تمام كند و وقت چنداني براي آزمون و خطا ندارد.

 

010 mota lee

 

- حالا ممكن است بپرسي « براي اين كه بتوانم تخمين نسبتاً واقع بينانه‌اي درباره‌ي ميزان ساعات مطالعه در هفته داشته باشيم، چه بايد بكنم؟»

توصيه‌‌ي ما اين است كه آنچه را كه اتفاق مي‌افتد ثبت كني. به مدت يك هفته، هر روز با همان روالي كه قبلاً درس مي‌خوانده اي، بدون آن كه فشار زيادي بياوري مطالعه كن و پيش برو. سپس مقدار ساعت مطالعه‌ات را روي يك كاغذ بنويس. وقتي اين كار را يك هفته تكرار كني، اطلاعات خوبي درباره‌ي ميزان مطالعه و سطح توانايي‌ات به دست مي‌آيد. به همين سادگي. توجه كن كه در طول اين يك هفته، همه جور درسي را در برنامه‌ات بگنجاني.

- حالا براي شروع كار، از همين امروز مطالعه‌ات را شروع كن و جدولي را كه براي اين كار تنظيم شده است( در همين صفحه ) با توجه به فعاليت‌هاي هر روزت پر كن. ما اسم اين جدول را گذاشته‌ايم « جدول ثبت»

البته مسلم است كه در پر كردنش بعضي مشكلات و سؤالات پيش مي‌آيد. بررسي و جواب آن‌ها بماند براي بعد. پس براي يك هفته، مطالعه‌ات را هر مقدار كه باشد ثبت كن تا بعداً درباره‌ي باقي قضاياي مطالعه و برنامه‌ريزی و تست زني صحبت كنيم. 

- در پايين صفحه‌ ، ما يك جدول نمونه را كه توسط يك دانش آموز در هفته‌ي اول پر شده، برايت گذاشته‌ايم. اصلاً منظورمان اين نيست كه تعداد ساعاتي را كه او درس خوانده مورد تأييد قرار دهيم يا نسبت تقسيم ساعت‌ها بين دروس را آموزش دهيم. شايد هم اين دانش آموز در اين زمينه درست عمل نكرده‌ باشد! براي هفته‌ي اول « ثبت كردن» هدف اصلي است نه چيز ديگر، همين!

 

سعید غیاثوند | مشاور و برنامه ریز کنکور

موفق باشيد

راه های ارتباطی با سعید غیاثوند

locationآدرس آموزشکاه : تهران، رسالت، خیابان هنگام، نرسیده به فرجام، ساختمان عتیق، پلاک ۳۹، واحد ۱۳
mobileموبایل : 09199100315 تعیین وقت
phoneشماره تلفن : 02126473180
instaاینستاگرام: saeed-ghiasvand-konkoor

حاضرین در سایت

ما 28 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار سایت

کاربران
4
مطالب
36
نمایش تعداد مطالب
990

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای سعید غیاثوند محفوظ می باشد | طراح سایت ابراهیم پور